Get Adobe Flash player
+37
°
C
+38°
+23°
Giurgiu
, 22
+39°+24°
+39°+23°
+37°+21°
+39°+23°
+38°+21°
+39°+21°
Prognoză pe 7 zile

Arhive

Țigarete în valoare de 68.400 de lei scoase din circuitul ilegal al produselor accizabile de polițiștii de frontieră din cadrul ITPF Giurgiu

Polițiștii de frontieră giurgiuveni, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Bulgaria, condus de un cetățean bulgar în vârstă de 34 de ani, care se deplasa pe direcția Bulgaria – Germania.

Cu ocazia verificării mijlocului de transport, polițiștii de frontieră au descoperit, într-un locaș special amenajat, printr-un perete dublu și în bara din spate, 45.600 de țigarete (2.280 de pachete), cu timbru de acciză Bulgaria – cantitate ce depășește limita legală admisă și pentru care persoana în cauză nu deținea documente de proveniență.

Întreaga cantitate de țigarete, estimată la o valoare de 68.400 de lei, a fost indisponibilizată și introdusă în camera de corpuri delicte a instituției.

Și în acest caz, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de deținere, de către orice persoană, în afara antrepozitului fiscal, sau comercializare pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, potrivit prezentului titlu, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false, peste limita a 10.000 de țigarete, urmând ca, la finalizarea cercetărilor, să fie propuse soluții legale prin unitatea de parchet.

Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu desfășoară constant activități specifice pentru prevenirea și combaterea introducerii ilegale în țară a produselor accizabile, în special a țigaretelor de contrabandă, acționând ferm împotriva acestui fenomen în zona de frontieră.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement

Arhive