Get Adobe Flash player
+37
°
C
+38°
+23°
Giurgiu
, 22
+39°+24°
+39°+23°
+37°+21°
+39°+23°
+38°+21°
+39°+21°
Prognoză pe 7 zile

Arhive

Începe o nouă luptă între Primărie şi Consiliul Judeţean?

IMG_7033Nici nu s-a încheiat conflictul instituţional dintre municipalitate şi Consiliul Judeţean pe tema Zonei libere Giurgiu, că un altul stă să înceapă. De această dată, motivul discordiei îl va reprezinta Teatrul „Tudor Vianu”. Reprezentanţii CJ Giurgiu au solicitat Consiliului Local Giurgiu revenirea la vechea denumire de Teatrul Valah, dar solicitarea este propusă spre respingere. Decizia urmează a fi luată în şedinţa Consiliului Local Giurgiu de astăzi, 5 septembrie, însă este de aşteptat ca ea să suscite discuţii în contradictoriu.

Consilierii locali ai municipiului Giurgiu se întrunesc, astăzi, în ședința ordinară a lunii august, pe ordinea de zi fiind înscrise 43 proiecte de hotărâre, din care şi proiectul privind respingerea solicitării Consiliului Judeţean Giurgiu de schimbare a denumirii Teatrului „Tudor Vianu”, în Teatrul Valah. Totodată, va fi supus spre aprobare un proiect de hotărâre privind acordarea de sprijine financiare pentru 1.078 de elevi din municipiu, pentru achiziţionarea de rechizite şcolare, aceştia aflându-se la nivelul de sărăcie severă.

Un alt proiect de hotărâre important vizează obligativitatea efectuării de activităţi gosdpodăreşti de către beneficiarii Cantinei de Ajutor Social.

Advertisement

Arhive