Un biciclist beat este cercetat penal pentru că s-a autoaccidentat. A intrat cu bicicleta într-un microbuz, având o alcoolemie de 1,11 mg/l!
Un bărbat, de 47 ani, este cercetat de polițiști, în urma unui eveniment rutier, după ce, pe fondul consumului de băuturi alcoolice, în timp ce se deplasa cu bicicleta pe drumurile publice, s-a dezechilibrat și a acroșat un microbuz.
Duminică, 21 octombrie a.c., în jurul orei 19.20 , un bărbat, de 47 ani, din comuna Bujoreni, județul Teleorman, în calitate de biciclist, în timp ce se deplasa pe Drumul Județean 503A, în localitatea Chiriacu, s-a dezechilibrat și a acroșat partea din față a unui microbuz, condus de către un bărbat, de 48 ani, din localitatea Remuș, care era oprit pentru a acorda prioritate unui autoturism.
În urma impactului acesta s-a dezechilibrat și a căzut pe partea carosabilă, autoaccidentându-se ușor, apoi a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Atât biciclistul, cât și conducătorul microbuzului au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind de 1,11 ml/l alcool pur în aerul expirat pentru biciclist, iar 0,00 ml/l alcool pur în aerul expirat, pentru conducătorul microbuzului.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămarea corporală din culpă.













