Piaţa Centrală, singurul loc din Giurgiu unde găsiţi produse tradiționale româneşti din Mărginimea Sibiului Jina! (FOTO)
Giurgiuvenii clienți fideli ai produselor tradiționale românești au o singură posibilitate de a-și achiziționa multe doritele produse, 100% naturale: magazinul din Piaţa Centrală a municipiului.
Aici, în Piaţa Centrală, care poate fi considerată un mall țărănesc, se pot cumpăra de la mezeluri până la produse lactate, pregătite în mod tradițional, în gospodărie, din Mărginimea Sibiului Jina, zonă renumită pentru păstorit.
Păstoritul a rămas o ocupație tradițională, iar dacă veți merge în Mărginime, nu e pășune unde să nu vedeți vreo turmă de oi și să nu vă întâmpine lătratul câinilor ce o păzesc. Din fiecare sat se desprind cărări de munte care leagă vatra satului de colibele de vară şi de stâne. Pe jos sau cu bicicleta, veţi avea ocazia să descoperiţi oameni pricepuţi în producerea brânzeturilor după reţete moştenite din bătrâni.
Pentru cei care încă nu știu, Jina este o comună din județul Sibiu deasupra tuturor satelor din Mărginimea Sibiului, situată la altitudinea de 1000 m. Comuna cu un singur sat, ce numără în jur de 4.000 de locuitori, a devenit cunoscută mai ales după ce fostul președinte Traian Băsescu a vizitat-o, iar mai apoi datorită reclamei tv cu un tânăr cioban. Se spune că și Nicu Ceaușescu trecea destul de des pe la Jina.
Comuna mai este cunoscută și pentru un festival folcloric organizat în fiecare an la sfârșitul lunii iulie, intitulat „Sus pe muntele din Jina”. Este o sărbătoare foarte importantă pentru cei din Mărginimea Sibiului; nici un locuitor din Jina nu lipsește de la acest eveniment care reamintește de vremurile când ciobanii coborau pe plaiurile din jurul satului pentru a sărbători, a vinde și a cumpăra diverse produse, dar mai ales pentru a o cunoaște pe aleasa cu care să întemeieze o familie.
Marea majoritate a locuitorilor din Jina se ocupă cu păstoritul. Femeile din comună sunt adevărate maestre în prepararea deliciilor din lapte: brânza telemea, brânza de burduf, urdă, caș. Nici bărbații nu sunt mai prejos, ei fiind adevărați experți în prepararea delicateselor din carne, în special afumături.
Aşadar, puteţi savura bunătăţile de la Jina… fără a vă mai deplasa până acolo: un astfel de magazin se află în Piaţa Centrală din Giurgiu!
„Calitatea vorbeşte!”

















