Cât vă costă bunătăţile pentru iarnă
Sezonul murăturilor este în toi şi orice gospodină care se respectă trebuie să se ocupe de prepararea bunătăţilor pentru iarnă. În Piaţa Centrală din Giurgiu este mare forfotă, iar oferta de legume şi zarzavaturi este foarte bogată. Preţurile au crescut faţă de perioada verii, însă cine vrea să aibă conserve făcute în casă îşi cumpără toate cele necesare.
Gogoşarii costă 4 lei/kg
Vă prezentăm preţurile la principalele legume şi zarzavaturi care se folosesc la murături şi la zacuscă: ţelină – 5 lei/kg; mărar – 1 leu legătura; varză albă – 1 leu/kg; varză roşie – 1,5 lei/kg; ceapă – 1,5-2 lei/kg; vinete – 2-3 lei kg; conopidă – 3-3,5 lei/kg; ardei capia – 2-3 lei/kg; gogoşari – 4lei/kg; gogonele – 2 lei/kg; roşii – 1-2,5 lei/kg; castraveciori – 3 lei/kg; sfeclă roşie – 4 lei/kg; hrean – 10 lei/kg. La un calcul simplu, pentru o familie de trei persoane care prepară zacuscă, castraveciori şi gogoşari la borcane, varză murată şi nişte murături asortate, preţul conservelor pentru iarnă sare lejer de câteva sute de lei, însă va avea în cămară toate bunătăţile.
Legume congelate, alte cheltuieli
Pentru prepararea conservelor, mai aveţi nevoie şi de câţiva litri de ulei, oţet, precum şi condimentele specifice cum ar fi boabele de muştar, foile de dafin şi piperul. Nu am luat în calcul însă şi ardeii şi vinetele coapte care se pun la congelator, aşa că, dacă vă gândiţi să faceţi şi aşa ceva, veţi mai scoate din buzunar alţi bani. Gospodinele ştiu că spre deosebire de cele din comerţ, conservele preparate în casă sunt mult mai gustoase, aşa că se merită toţi banii şi efortul depus.
Marcela Petcu