Get Adobe Flash player
+37
°
C
+38°
+23°
Giurgiu
, 22
+39°+24°
+39°+23°
+37°+21°
+39°+23°
+38°+21°
+39°+21°
Prognoză pe 7 zile

Arhive

Admiterea la liceele de top din Giurgiu. Ce locuri sunt disponibile

12823270_448004905399547_804858284304287932_oAstăzi a fost ultima zi în care absolvenţii de clasa a VIII-a din judeţul Giurgiu, împreună cu părinţii şi asistaţi de diriginţii lor, au mai putut completa opţiunile în fişele de înscriere pe baza cărora, fix peste o săptămână, va avea loc repartizarea computerizată în învăţământul liceal giurgiuvean.

Spre deosebire de anul trecut, concurenţa de anul acesta va fi un pic mai relaxată, mediile mari nefiind la fel de numeroase ca în 2015.

Pe primul loc în preferinţele absolvenţilor de gimnaziu sunt Colegiul Naţional „Ion Maiorescu” şi Liceul Teoretic „Tudor Vianu”.

La Colegiul Naţional „Ion Maiorescu” sunt disponibile, în acest an, 112 locuri la specializarea mate-info şi 84 la filologie.

La Liceul Teoretic „Tudor Vianu”, cele mai multe locuri sunt la secţia filologie- 84, urmată de mate-info-56, ştinţele naturii- 56 şi 28 la ştiinţe sociale.

La Liceul „Nicolae Cartojan” sunt oferite 56 de locuri la filologie, 56 la ştinţele naturii, 56 la ştiinţe sociale şi 28 la educatori-învăţători.

Un alt liceu pentru care pot opta absolvenţii de gimnaziu este Liceul Tehnologic „Ion Barbu”,  unde sunt puse la dispoziţie 56 de locuri la profilul economic, 56 la turism şi alimentaţie şi 28 la comerţ.

Repartizarea computerizată în învăţământul liceal de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2016-2017 este programată pentru de 19 iulie. Între 20-21 iulie se vor depune dosarele de înscriere la unităţile şcolare la care candidaţii au fost repartizaţi. Cei care nu vor fi repartizaţi în prima etapă vor mai avea la dispoziţie alte două etape de admitere, în perioadele iulie şi septembrie. Ei vor putea opta doar pentru locurile rămase din etapele anterioare ale admiterii.

Marcela Petcu

Advertisement

Arhive