Get Adobe Flash player
+37
°
C
+38°
+23°
Giurgiu
, 22
+39°+24°
+39°+23°
+37°+21°
+39°+23°
+38°+21°
+39°+21°
Prognoză pe 7 zile

Arhive

Byala readuce la viață tradițiile mascate: Festivalul „Belenski Brazai”, 21–22 februarie 2026

În perioada 21–22 februarie 2026, orașul Byala, din Districtul Ruse, devine gazda primei ediții a Festivalul jocurilor mascate „Belenski Brazai”, un eveniment dedicat revitalizării tradițiilor populare asociate sărbătorii Sirni Zagovezni. Manifestarea își propune să readucă în atenția publicului un patrimoniu ritualic aproape uitat, specific regiunii, integrându-l într-un cadru cultural amplu, cu participare națională.

Evenimentul se desfășoară cu sprijinul administrației locale, iar primarul orașului Byala, Dimitar Slavov (foto), a subliniat importanța organizării acestui festival pentru consolidarea identității culturale a comunității și pentru promovarea orașului la nivel regional și național. Potrivit edilului, „Belenski Brazai” reprezintă un pas important în valorificarea tradițiilor locale și în atragerea vizitatorilor interesați de patrimoniul autentic bulgăresc.

Deschiderea oficială va avea loc sâmbătă, 21 februarie, începând cu ora 13:00, în Piața „Ekzarh Iosif I”, unde publicul va putea asista la o paradă rituală și la spectacole tradiționale susținute de grupuri mascate din mai multe zone ale Bulgariei. Vor participa formații de „survakari” și „kukeri” din Leskovets (regiunea Pernik), Dolna Sekirna (Breznik), Koshov (Ivanovo – Ruse), Aydemir (Silistra) și Pobeda (Tundzha – Yambol), alături de grupuri locale din Byala. Costume impresionante, măști elaborate, clopote de mari dimensiuni și dansuri cu caracter apotropaic vor transforma centrul orașului într-un spațiu al tradiției vii.

Programul continuă la Complexul Arhitectural „Kolyu Ficheto”, unde va fi inaugurată expoziția „Maeștri ai măștilor”, dedicată creatorilor și meșterilor populari care păstrează tehnicile tradiționale de realizare a măștilor ritualice. În aceeași seară, publicul este invitat la un concert susținut de interpreta de muzică populară Nikolina Chakardakova, împreună cu Ansamblul de Dansuri din Nevrokop. Evenimentul va culmina cu procesiunea cu torțe și aprinderea focului ritual specific sărbătorii Sirni Zagovezni, moment cu puternică încărcătură simbolică, asociat purificării și reînnoirii.

Duminică, 22 februarie, programul continuă cu deschiderea expoziției „Spiritul brazilor”, prezentarea unor ritualuri populare interpretate de copii din Byala și organizarea unei conferințe științifice cu tema „Tradițiile mascate bulgărești – simbolistică, continuitate și inovații”, la care va participa un reprezentant al Academiei Bulgare de Științe. În încheiere, vizitatorii vor putea descoperi tradițiile culinare specifice sărbătorii, completând astfel experiența culturală prin componenta gastronomică.

Prin amploarea programului și diversitatea invitaților, Festivalul „Belenski Brazai” se anunță a fi nu doar un spectacol folcloric, ci un demers cultural de anvergură, menit să consolideze identitatea locală și să promoveze patrimoniul imaterial al Bulgariei. Organizatorii invită publicul din întreaga regiune să participe la această celebrare a tradiției, într-un cadru autentic și plin de simboluri.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement

Arhive