Cine a „salvat” crucea de Bobotează, la Giurgiu
Locuitorii municipiului Giurgiu au fost prezenţi, de Bobotează, în număr mare la tradiţionala aruncare a crucii în Dunăre de către Episcopul de Giurgiu, Preasfinţul Ambrozie. Sute de persoane au participat la această manifestare spectaculoasă organizată în fiecare an la Canalul Plantelor, printre ei numărându-se şi deputatul de Giurgiu, Florian Nicolae.
Evenimentul a fost precedat de o slujbă religioasă de dezlegare a apelor, săvârşită de episcopul Ambrozie, alături de un impresionant sobor de preoţi şi diaconi. În cursul dimineţii, la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” a fost săvârşită Sfinta Liturghie, după care preoţii şi credincioşii au pornit în procesiune către Canalul Plantelor. Aici, Preasfinţia Sa a oficiat slujba de sfinţire a Aghiasmei Mari într-un loc special amenajat.
Cinci pentru crucea sfinţită
Cel mai așteptat moment al zilei a fost cel al scoaterii din apele reci ale Canalului Plantelor a Crucii de Bobotează. La start s-au aliniat cinci tineri curajoși. Și de această dată,
Mihai Sârbu, un giurgiuvean de 31 de ani, a fost cel care a reușit să aducă la mal crucea, pentru al doilea an consecutiv. El a primit pentru actul său de curaj suma de 300 lei oferită de către primărie, dar şi un premiu din partea Episcopiei. Sărbătoarea nu s-a încheiat aici, deoarece câţiva crescători de cai au prezentat o tradiţie specifică zonelor rurale, aceea de a-şi boteza animalele. „Parada” cabalinelor a fost admirată de sute de oameni.
Marcela Petcu















