Get Adobe Flash player
+37
°
C
+38°
+23°
Giurgiu
, 22
+39°+24°
+39°+23°
+37°+21°
+39°+23°
+38°+21°
+39°+21°
Prognoză pe 7 zile

Arhive

Doar 30% dintre giurgiuveni doresc eutanasierea câinilor

maidanezi 2Situaţia dramatică de la Bucureşti, acolo unde un copil de patru ani a murit după ce a fost sfâşiat de un câine comunitar, a împărţit România în două tabere. Dacă unii susţin că maidanezii ar trebui eutanasiaţi, alţii spun că aceşti câini ar trebui doar sterilizaţi. Primarii au readus şi ei problema în atenţia parlamentarilor cărora le-aucerut să modifice legislaţia în aşa fel încât să se poată lua şi decizii definitive şi nu doar cele care privesc sterilizarea sau castrarea câinilor.

Lege pentru câinii comunitari

Vizavi de această situaţie, preşedintele Traian Băsescu a cerut Guvernului să emită o ordonanţă de urgenţă privind situaţia câinilor comunitari. Preşedintele s-a declarat revoltat de demagogia legată de iubitorii de câini, precizând că el are cinci câini acasă, iar trei dintre ei sunt adunaţi de pe stradă. „Fac apel la Guvern, pentru că administraţiile locale sunt cu mâinile legate de legislaţia în vigoare. Fac apel la Guvern să emită o ordonanţă de urgenţă prin care să stabilească un termen scurt sau rezonabil în care iubitorii de câini să ia câinii maidanezi acasă”, a spus Băsescu. El a adăugat că soluţia castrării câinilor a fost un eşec, iar oamenii trebuie să se simtă în siguranţă pe străzi.

„Nu trebuie să mai aşteptăm să mai moară un copil, să mai moară un om sfâşiat de câini, ca să înţelegem că trebuie să luăm această măsură. De aceea, cred că Guvernul trebuie să emită o ordonanţă de urgenţă în care pe tot teritoriul să se dea un termen de adoptare a câinilor fără stăpân, iar cei neadoptaţi, îmi pare rău, vor trebui eutanasiaţi, pentru că nu putem pune câinii mai presus de oameni. Nu putem pune câinii mai presus de un copil nevinovat, care se şi duce să se joace cu el, pentru că aşa a văzut el în cărţile de poveşti, în filmele de desene animate, că un câine e prietenul omului. Dar, nu un câine flămând, nu un câine prigonit, nu un câine sălbăticit poate fi prietenul omului”, a mai spus şeful statului.

Care este situaţia în judeţul Giurgiu

Problema câinilor maidanezi este de notorietate şi în municipiul Giurgiu, acolo unde haite de câini fac legea pe străzile oraşului. Reprezentanţii autorităţilor publice locale au demarat acţiunea de strângere a câinilor fără stăpâni de pe străzi, însă uneori se lovesc de rezistenţa iubitorilor de animale. Hingherii fac tot ce le stă în putinţă, însă nu reuşesc să captureze mai mult de câţiva câini pe zi. Recent, primarul Nicolae Barbu a declarat, pentru HotNews, că la Giurgiu există un adăpost de 500 de locuri şi se intenţionează construcţia unuia de 1500 de locuri. „Încercăm să limităm înmulţirea câinilor prin sterilizare şi să-i ţinem în adăpost. Cheltuim cam 1 milion de lei pe an pentru această problemă. Am făcut un sondaj şi 90% din populaţie vrea să nu mai fie câini pe stradă. Doar 30% doresc eutanasierea câinilor. Dat fiind acest rezultat, ne asumăm răspunderea şi ţinem câinii în adăpost”, a spus Barbu .

În momentul de faţă, puterile primarilor sunt limitate. Legislaţia trebuie modificată pentru a rezolva definitiv problema câinilor fără stăpâni, pentru că oamenii trebuie puşi înaintea animalelor

Marcela PETCU

42 Responses to Doar 30% dintre giurgiuveni doresc eutanasierea câinilor

              Advertisement

              Arhive