Finalizarea conductei de gaz Giurgiu-Ruse, amânată din nou
Transportatorii de gaze din România şi Bulgaria, Transgaz şi Bulgartransgaz, caută noi constructori pentru conducta Giurgiu-Ruse, după ce au reziliat contractul cu firmele care urmau să foreze pe sub Dunăre, pentru finalizarea proiectului, dar au avut „probleme tehnice deosebite”, potrivit Transgaz.
„Procedurile de achiziţie a lucrărilor de subtraversare a Dunării vor fi reluate în comun de cei doi transportatori în condiţiile în care, în baza prevederilor Contractului de Finanţare prin programul EEPR, a fost transmisă Comisiei Europene o solicitare comună pentru ultima extindere a termenului de eligibilitate a costurilor până la finele anului 2016”, a anunţat Transgaz.
Proiectul de interconectare a sistemelor naţionale de transport al gazelor naturale din România şi Bulgaria, pe ruta Giurgiu – Russe, a fost lansat în 2011 şi urma să fie finalizat doi ani mai târziu, dar lansarea a fost amânată iniţial pentru ianuarie 2014, termenul limită fiind din nou extins din cauza dificultăţilor tehnice.













