Get Adobe Flash player
+37
°
C
+38°
+23°
Giurgiu
, 22
+39°+24°
+39°+23°
+37°+21°
+39°+23°
+38°+21°
+39°+21°
Prognoză pe 7 zile

Arhive

„Măi salamule de vară… te-aş mânca cu tot cu sfoară”… numai că eşti prea nociv! Ce ne recomandă specialiştii

salam-varaAsociaţia Pro Consumatori a finalizat de curând un studiu prin care a analizat 20 de sortimente de salam de vară. Acest studiu face parte din  Campania Naţională de Informare şi Educare:”Să învăţăm să înţelegem eticheta!”. Rezultatele cercetării arată că în 100 de grame de salam de vară se regăsesc 37 grame grăsimi şi 3 grame sare, iar la 30% din sortimentele analizate nu se regăseşte carnea de vită în reţeta acestora.

La numai 25% din produsele analizate se menţionează tipul de fum folosit la afumarea acestora şi anume fum natural obţinut din lemn de fag.

„Acest lucru ne îndreptăţeşte să credem că la celelalte produse s-a utilizat fum lichid, care de cele mai multe ori este injectat în masa produsului pentru a potenţa gustul, mirosul şi a creşte  termenul de valabilitate. Însă, fumul lichid conţine gudron, hidrocarburi aromatice policiclice şi alte substanţe chimice care pot afecta ficatul, pancreasul şi chiar pot genera anumite forme de cancer”, avertizează autorii studiului.

Ei spun că acele persoane care consumă o cantitate de sare mai mare decât media au o presiune sanguină mai mare şi au un risc crescut de hipertensiune arterială.

„Salamul de vara face parte din categoria produselor din carne fierte si dublu afumate. La fabricarea salamului de vara se utilizeaza doar carne de porc, carne de vita, slanina, condimente, sare, fiind interzisa folosirea carnii separate mecanic, a organelor de porc sau vita, si a amidonului. Recomand consumatorilor sa evite consumul acelor sortimente care contin peste 2,5 grame sare si peste 30 grame grasimi in 100 grame produs. Avand in vedere continutul ridicat de sare si de grasimi din unele sortimente, salamul de vara nu trebuie sa faca parte din alimentatia copiilor si a adultilor cu sindrom metabolic si boli asociate acestuia. Totodata, verificati termenul de valabilitate, aspectul produsului si conditiile de pastrare din spatiul de comercializare”, a explicat conf. univ. dr. Costel Stanciu, presedinte APC.

Top zece sortimente de salam de vară dupa preţul per kilogram

    Cris-Tim (Matache Macelaru – salam de vara uscat) – 45,90 lei

    Cris – Tim (Gostat – salam de vara uscat) – 33,80 lei

    Aldis (salam de vara uscat) – 32,10 lei

    Agricola (salam de vara uscat extra) – 31,40 lei

    Caroli (salam vara uscat) – 28,15 lei

    Caroli (Campofrio) – 27,83 lei

    Jumbo Com (banat bun – salam de vara extra) – 27,74

    Goodies Meat (Pikok) si C+C – 25,69 lei

    Fox (salam de vara extra) – 23,73 lei

    Meda (salam vara)– 21,98 lei

Top zece sortimente de salam de vară dupa conţinutul total de grăsimi din 100 grame produs

    Cris-Tim (Gostat) – 37,07 grame, din care 15,85 grame grasimi saturate

    Aldis – 37 grame, din care 18 grame grasimi saturate

    Agricola – 34 grame, din care 10 grame grasimi saturate

    Fox (salam de vara extra) – 33,59 grame, din care 12,74 grame grasimi saturate

    Cris- Tim (salam de vara) – 33,55 grame, din care 13,86 grame grasimi saturate

    Fox (salam de vara) – 32,34 grame, din care 12,37 grame grasimi saturate

    Goodies Meat (Pikok), Auchan si Jumbo (banat bun) – 30 grame, din care 11 grame grasimi saturate (Pikok), respectiv 11,5 grame grasimi saturate (Auchan) si 11,7 grame grasimi saturate (Banat bun)

    Carrefour – 29,5 grame, din care 10,3 grame grasimi saturate

    Caroli (salam de vara extra) – 28,5 grame, din care 11,5 grame grasimi saturate

    Caroli (Campofrio) – 27,5 grame, din care 10,8 grame grasimi saturate

Top zece sortimente de salam de vară după valoarea energetică din 100 grame produs

    Cris –Tim (Gostat) – 422 kcal

    Aldis – 406 kcal

    Agricola – 382,4 kcal

    Fox (salam vara extra) – 378 kcal

    Goodies Meat (Pikok) – 348 kcal

    Cris – Tim (Matache Macelaru) – 341,1 kcal

    Jumbo (banat bun) – 340 kcal

    Auchan – 332 kcal

    Carrefour – 329 kcal

    Caroli (Maestro) – 328 kcal

 

Top zece sortimente de salam de vară după conţinutul de sare din 100 grame produs

    Cris-Tim (Matache Macelaru) si Pikok – 3 grame

    Cris-Tim (Gostat) – 2,84 grame

    Aldis si Jumbo (banat bun) – 2,8 grame

    Cris-Tim – 2,55 grame

    Meda, Carrefour, Auchan si Caroli (Maestro) – 2,5 grame

    Fox (salam de vara) – 2,48 grame

    Fox (salam de vara extra) – 2,41 grame

    CIA Aboliv (Apetit) si Caroli (Campofrio) – 2,2 grame

    Agricola – 2 grame

    Kaufland – 1,5 grame

Advertisement

Arhive