Get Adobe Flash player
+37
°
C
+38°
+23°
Giurgiu
, 22
+39°+24°
+39°+23°
+37°+21°
+39°+23°
+38°+21°
+39°+21°
Prognoză pe 7 zile

Arhive

Marcel Faraudo a revenit la Giurgiu după câteva zeci de ani!

Marcel FaraudoUnul dintre descendenţii distinsei familii Faraudo a revăzut oraşul Giurgiu după mai multe decenii. Arhitectul peisagist Marcel Faraudo, din Venezuela, un nume foarte cunoscut între arhitecţii din America de Sud şi nu numai, a fost astăzi şi la Primăria Municipiului Giurgiu, unde a fost primit oficial de primarul municipiului, Nicolae Barbu. El a venit însoţit de fiica sa, Carolina, de profesie inginer, care locuieşte împreună cu soţul şi cei patru copii în Statele Unite ale Americii, dar şi de doi giurgiuveni cu care este prieten: Marian Radu şi Teodor Popescu.

Marcel Faraudo cu primarul Nicolae Barbu

Marcel Faraudo a plecat din România, pe 5 mai 1947, cu destinaţia Elveţia, pentru că nu putea studia arhitectura. După absolvirea facultăţii, a devenit arhitect peisagist şi a avut un contract pe opt ani, în Maroc (Africa de Nord). Aici s-a specializat şi în plantele tropicale, din acest motiv a plecat, în 1958, în Venezuela, unde locuieşte şi în prezent. Are 87 de ani, este căsătorit cu Pinta, venezueleancă, şi au împreună trei copii: Carolina, Sandra şi Leandro.

Familia Faraudo este originară din Elveţia. Străbunicii lui Marcel Faraudo au venit în 1830, din Laussane, ca să amenajaze şi organizeze grădinile publice ale Primăriei Bucureşti. Odată stabiliţi aici, ei au înfiinţat mai multe pepiniere.

Prima pepinieră au făcut-o pe locul unde este actuala intrare în Parcul Carol, care a fost expropriată pentru construcţia acestuia. Au mai rămas doar casele dintre Bulevardul Mărăşeşti şi 11 Iunie (cinema Odeon). Apoi a fost mutată pe Şerban Voda nr. 237 (fondata în 1841) şi avea 50 de pogoane (25 de hectare). Pepiniera se prelungea până în Valea Plângerii la Cocioc, unde în prezent se află Parcul Tineretului. Astăzi, pe locul acela este Cimitirul şi Biserica Eroilor.

În această parte a Bucureştiului s-a născut Marcel Faraudo, pe 15 februarie 1926.

Familia Faraudo mai avea o altă pepinieră pe şoseaua Giurgiului, la Progresu, întinsă pe 40 de hectare.

Din 1853, datorită familiei Faraudo, în Bucureşti au început să se facă expoziţii de horticultură.

Din acest motiv, însuşi domnitorul Alexandru Ioan Cuza a oferit familiei Faraudo, ca premiu, o medalie.

Legătura familiei Faraudo cu Giurgiu datează de peste un secol. Bunicul şi tatăl lui Marcel, Charles şi Louis Faraudo, aveau în Vlaşca, la Trestenicu-Toporu dar şi la Grădiştea, două pepiniere mari, venind deseori la Giurgiu.

Aşa după cum a declarat astăzi, la întâlnirea de la primărie, Marcel Faraudo păstrează amintiri frumoase cu şi despre Giurgiu, mai ales din perioada adolescenţei, amintiri asupra cărora vom reveni.

cu regele Carol II-2

Cu regina Maria-2

FOTO: Louis Faraudo alături de reprezentanţii Casei Regale a României, regel Carol al II-lea şi regina Maria

One Response to Marcel Faraudo a revenit la Giurgiu după câteva zeci de ani!

    Advertisement

    Arhive