Măsuri mai drastice împotriva gripei, aplicate în Spitalul Judeţean de Urgenţă Giurgiu!
Spitalele şi şcolile au primit ordin să aplice măsuri drastice ca să oprească răspândirea gripei, asta după ce boala a luat 19 vieți. Situaţia este gravă, o recunoaşte chiar ministrul Sănătăţii, care spune că România este în pragul epidemiei de gripă.
Trei cazuri de gripă au fost depistate în judeţul Giurgiu, de la începutul acestui an iar numărul cazurilor de viroze şi pneumonii a crescut foarte mult în această perioadă.
La Spitalul Județean de Urgență Giurgiu a fost limitat accesul vizitatorilor la doar o oră și jumătate pe zi, între orele 16-17.30.
Vizita o poate face doar un singur aparținător și doar timp de 15 minute.
În secțiile de risc, respectiv Boli Infecțioase, Obstretică-Ginecologie și Pediatrie, vizitele se efectuează între orele 16.30-17.30.
Accesul vizitatorilor se poate face doar cu echipament de protecție.
Totodată, în secțiile Neonatologie și ATI, vizitele sunt interzise.
Măsura a fost dispusă în toate spitalele din județul Giurgiu.
Totodată, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică au solicitat Inspectoratului Școlar ca în fiecare unitate de învățământ să se efectueze triajul elevilor care prezintă semne de îmbolnăvire.
Medicii spun că virusul se transmite atât de repede şi din cauza temperaturile crescute din această iarnă.
Printre primele semne ale gripei sunt: strănutul, tusea, durerea în gât, febra şi starea de oboseală accentuată.













