Get Adobe Flash player
+37
°
C
+38°
+23°
Giurgiu
, 22
+39°+24°
+39°+23°
+37°+21°
+39°+23°
+38°+21°
+39°+21°
Prognoză pe 7 zile

Arhive

Părinţi denaturaţi! Familia al cărui băiat, de 13 ani, a plecat de acasă acum patru luni, a anunţat abia acum dispariţia acestuia

20150203-minor disparutAşa după cum v-am mai informat, poliţiştii giurgiuveni au fost sesizaţi abia pe 20 ianuarie a.c., de tatăl băiatului, din Colibaşi, că băiatul de 13 ani a plecat de acasă de pe data de 16 septembrie 2014 şi nu a mai revenit. Imediat după primirea sesizării, poliţiştii au demarat activităţile specifice unor astfel de situaţii. Din primele verificări, se pare că băiatul a plecat voluntar de la domiciliu, fără a mai reveni.

Minorul provine dintr-o familie dezorganizată, mama fiind, de asemenea plecată de acasă, iar tatăl consumator de alcool. Dispariţia copilului a fost sesizată organelor de poliţie abia după ce tatăl acestuia s-ar fi dus la primărie să solicite nişte drepturi sociale, moment în care le-a spus funcţionarilor de acolo despre faptul că băiatul său a plecat de acasă şi nu s-a mai întors. Aceştia l-au îndrumat către oamenii legii, care abia după patru luni au luat act de dispariţia minorului.

Provenind dintr-o familie săracă, cu probleme, băiatul obişnuia să plece de acasă pentru a-şi câştiga singur banii necesari supravieţuirii. Muncea fie pe la depozite de lemne din Argeş, Ilfov sau Bucureşti,  fie obişnuia să cerşească.

Advertisement

Arhive