Podul Giurgiu- Ruse, plin de „cratere” în asfalt
Podul Giurgiu – Ruse este din nou plin de gropi, pe partea românească. Din cauza „craterelor” din asfalt, şoferii trebuie să facă slalom pe pod, deşi cu doar un an în urmă s-au executat lucrări de reparaţii la covorul asfaltic. Situaţia este cu adevărat critică, în condiţiile în care şoferii plătesc o taxă pentru a traversa un pod pe care s-au creat adevărate şanţuri în asfalt.
Se pare însă că lucrările executate în februarie 2013 de către cei de la CNADNR au fost făcute de mântuială, devreme ce asfaltul s-a deteriorat într-un timp aşa de scurt.
În mod cu totul paradoxal, partea bulgară a podului este într-o stare mult mai bună faţă de cea românească, în ciuda faptului că CNADNR percepe o taxa cu cel puţin un euro mai mare decåt vecinii bulgari pentru o trecere cu autoturismul, spre exemplu.
Şoferii care circulă pe acest pod se întreabă de ce nu se efectuează lucrări de reparaţii, atâta timp cât se încasează miliarde din taxa de pod?
Autorităţile judeţene au promis, în 2013, că vor face demersuri pentru ca Ministerul Transporturilor să aloce fonduri pentru reparaţii capitale la Podul Giurgiu-Ruse, care are mare nevoie de reabilitare.














