Get Adobe Flash player
+37
°
C
+38°
+23°
Giurgiu
, 22
+39°+24°
+39°+23°
+37°+21°
+39°+23°
+38°+21°
+39°+21°
Prognoză pe 7 zile

Arhive

A produs un accident rutier şi a fugit de la locul faptei

ambulantaNefastul eveniment s-a produs pe Drumul Național 41, în localitatea Băneasa, județul Giurgiu, B. I., un bărbat de 51 ani, din municipiul Giurgiu, în timp ce conducea autoturismul Dacia Logan a acroșat cu oglinda laterală dreapta pe D. F., o femeie de 59 ani, din comuna Băneasa, pieton care se deplasa pe partea carosabilă.

Conducătorul auto a părăsit locul accidentului fără să anunțe poliția, iar victima a efectuat sesizarea câteva ore mai târziu.

La momentul identificării conducătorului auto, aparatul etilo-test a indicat valoarea de 0,91 mg/l alcool pur in aerul expirat, fiindu-i recoltate probe biologice de sânge in vederea stabilirii alcoolemiei.

Victima a fost investigată de un echipaj al Serviciului de Ambulanta Giurgiu,  fără a necesita internarea.

Conducătorul auto este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de părăsirea locului accidentului fără încuviințarea poliției, vătămare corporală din culpă și conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibație alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge.

Advertisement

Arhive