Retro Parada Primăverii la Giurgiu – eleganța de altădată, readusă pe străzile orașului
Giurgiu a fost, astăzi, 2 mai,gazda unui eveniment deosebit, în care timpul parcă s-a întors înapoi, iar eleganța automobilelor de odinioară a cucerit din nou privirile trecătorilor. Pe Strada Mircea cel Bătrân, pasionații de istorie auto și curioșii deopotrivă au avut ocazia să admire o adevărată paradă a rafinamentului mecanic – Retro Parada Primăverii.
Organizat de Retromobil Club România, evenimentul a adus în prim-plan o colecție impresionantă de vehicule istorice, fiecare cu propria poveste și personalitate. Automobilele expuse, toate cu o vechime de cel puțin 30 de ani, aparțin unor colecționari români şi bulgari dedicați, oameni care nu doar păstrează aceste bijuterii pe patru roți, ci le redau viața cu pasiune și respect pentru trecut.
De la linii elegante și cromuri strălucitoare, până la detalii autentice care vorbesc despre o altă epocă, fiecare mașină a fost o invitație la nostalgie. Vizitatorii au avut ocazia să descopere modele rare, să afle povești fascinante și să înțeleagă câtă muncă și dăruire stau în spatele restaurării acestor vehicule.
Atmosfera a fost una specială, încărcată de admirație și bucurie, iar pentru câteva ore, strada a devenit un veritabil muzeu în aer liber. Sunetul motoarelor, privirile curioase și discuțiile dintre pasionați au transformat evenimentul într-o sărbătoare a istoriei pe roți.
Retro Parada Primăverii nu este doar o expoziție, ci o punte între generații – un mod de a păstra vie memoria unor vremuri în care stilul, eleganța și măiestria erau la loc de cinste.
Giurgiu a demonstrat încă o dată că știe să aprecieze frumosul și să celebreze trecutul, oferind comunității un eveniment care merită a fi repetat an de an.
Mai multe fotografii aici https://www.facebook.com/share/p/1BMaebmn5y/



















Lasă un răspuns