S-a schimbat configuraţia politică în CJ Giurgiu. Mustăţea a pierdut majoritatea
Se ascute lupta politică cu doar o lună înainte de începerea campaniei electorale. Aşa se face că prospăt trecut de la PNL la ALDE, preşedintele Vasile Mustăţea a pierdut majoritatea în Consiliul Judeţean Giurgiu. Consilieri de la PNL, PSD şi cei independenţi au respins astăzi trei proiecte de hotărâre propuse de Mustăţea. În mod cu totul suspect, cei trei consilieri ai PDL au votat alături de ALDE, fapt care va duce, cel mai probabil, la excluderea lor din partid.
Este vorba de Viorel Micică, Tudorache Petre şi Cristian Bord, care pentru prima oară de la începutul mandatului, nu au votat alături de colegii din PNL, făcându-i jocurile lui Mustăţea în Consiliul Judeţean Giurgiu.
Cu toate acestea, proiectul care viza modificarea şi completarea Programului cu lucrările de întreţinere şi reparaţii la drumuri a fost respins, deoarece nu a întrunit numărul necesar de voturi pentru a fi adoptat, obţinând doar 13 voturi „pentru”, 10 „împotrivă” şi trei abţineri. Aceeaşi situaţie a fost şi la cel privitor la modificarea şi completarea Listei poziţiei globale „Alte cheltuieli de investiţii”, pe anul 2016. Aşa se face că rectificarea bugetului cu sumele cuprinse în cele două proiecte nu s-a mai efectuat.
Grupul de consilieri PSD a anunţat, prin vocea lui Cristan Marciu, încă dinainte de supunerea la vot a proiectului privind modificarea şi completarea Programului cu lucrările de întreţinere şi reparaţii la drumuri, că va vota împotriva acestuia.
Unul dintre motivele pentru care acestea nu au fost adoptate sunt legate de intenţia lui Mustăţea de a aproba sume pentru un proiect de reabilitare a unui drum judeţean pentru care, anul trecut, Ministerul Dezvoltării ar fi retras sumele aprobate, din cauză că Curtea de Conturi ar fi găsit nereguli în derularea proiectului.













