Get Adobe Flash player
+37
°
C
+38°
+23°
Giurgiu
, 22
+39°+24°
+39°+23°
+37°+21°
+39°+23°
+38°+21°
+39°+21°
Prognoză pe 7 zile

Arhive

Un sirian şi un irakian se dădeau italieni în Vama Giurgiu

PTF-GiurgiuPoliţiştii de frontieră din cadrul I.T.P.F. Giurgiu – PTF Giurgiu au depistat un cetăţean sirian şi unul irakian care au încercat să intre ilegal în ţară cu cărţi de identitate italiene… false.

În data de 10 septembrie a.c., ora 03.30, la Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu Feroviar s-au prezentat pentru a intra în ţară, călătorind cu un tren internaţional Rapid, două persoane de sex masculin care au prezentat la controlul de frontieră cărţi de identitate cu însemnele autorităţilor italiene.

Procedând la verificarea documentelor, poliţiştii de frontieră au constatat că acestea sunt false. În urma cercetărilor s-a constatat că persoanele în cauză sunt cetăţeanul sirian Ahmed U., în vârstă de 35 de ani şi cetăţeanul irakian Amjed A., în vârstă de 24 de ani. Cei doi au declarat că au procurat cărţile de identitate de la un cetăţean turc în schimbul sumei de 10.000 de dolari, cu scopul de a ajunge în Germania.

Conform protocolului româno – bulgar încheiat, peroanele şi documentele de călătorie au fost predate autorităţilor de frontieră bulgare, în vederea continuării cercetărilor şi dispunerii măsurilor legale ce se impun.

Advertisement

Arhive